Czym różnią się od siebie karty płatnicze?


Zwyczajny element plastiku, który znajduje się w większości z nas w portfelu. Karty płatnicze pojawiły się już na świecie w latach 80. XIX wieku, ale jednak dopiero na początku kolejnego stulecia zaczęły one przypominać te współczesne z małą subtelną różnicą, że były metalowe.

 

Czy każda karta jest taka sama?

Dzisiejsze karty płatnicze są na tyle zróżnicowane, że różnią się zdecydowanie czymś więcej, niż tylko grafiką.

Najbardziej podstawową kartą, którą można uzyskać jest karta bankomatowa, która jest ściśle powiązana z rachunkiem. Tego typu kartą nie da się dokonać transakcji ponad saldo na rachunku. Taki limit ujemny może utworzyć jedynie karta debetowa, która zezwala na powstanie debetu na koncie. Mimo, że teoria mówi, że ponad saldo nie da się zejść, w przypadku tej karty jest to dość częste zjawisko.

Najbardziej zbliżonymi do kart bankomatowych są karty prepaid, czyli tzw. „karty przedpłacone”. Aby z niej korzystać należy wpierw ją zasilić daną kwotą. Nie da się więc zejść poniżej salda na koncie. Karta prepaid może być wydana imiennie albo  „na okaziciela”, ponieważ nie jest powiązana z rachunkiem osobistym. Najczęściej można ją spotkać w formie kart podarunkowych.

Alternatywą dla kredytu gotówkowego są karty kredytowe. W przypadku pozytywnej weryfikacji kredytowej bank przyznaje limit na karcie, z którego można skorzystać w dowolnym momencie. Co każdy miesięczny cykl rozliczeniowy  należy zwrócić najczęściej  5% lub więcej wykorzystanej kwoty. Największą zaletą karty kredytowej jest to, że jeżeli wykorzystane środki zostaną zwrócone w ciągu określonego okresu to nie poniesiemy opłat z tytułu odsetek. Najczęściej okres bez odsetkowy wynosi ok 50 dni.

Powiązaną z kartą kredytową jest karta typu „chargé”. Jednak w przypadku wykorzystania limitu należy zwrócić całość w danym terminie.

 

Dla osób nie mających odpowiedniej zdolności kredytowej lub po prostu nie chcący posiadać swoistej karty kredytowej powstała wirtualna karta, którą można płacić w sklepach internetowych na podobnej zasadzie co kartą fizyczną. Po zamówieniu karty niemal od razu dostajemy jej szczegółowe informacje jak: numer karty, datę ważności i kod CCV, aby móc realizować płatności internetowe. Karta wirtualna działa na tej samej zasadzie co karta prepaid. Aby z niej korzystać należy najpierw ją zasilić odpowiednią kwotą.

 

Credit card online shopping payment

 

 

W jaki sposób płacić kartą?

Dawniej autoryzacja płatności kartą polegała na przeciągnięciu karty z paskiem magnetycznym przez czytnik, następnie wymagano podpisu lub podania pinu w celu uwierzytelnienia transakcji.

Dzisiaj w Polsce największą popularnością cieszą się karty „chipowe”, które  wsuwa się w terminal i autoryzuje pinem,  a coraz rzadziej podpisem. Zaletą tych kart jest fakt, że są hybrydą z kartą magnetyczną. Jeżeli chip nie zadziała, można użyć autoryzacji paskiem magnetycznym

Polska plasuje się w czołówce kart zbliżeniowych. Są to karty dodatkowo wyposażone w moduł NFC, który autoryzuje transakcje po przybliżeniu jej do terminala obsługującego transakcje zbliżeniowe.

Taką funkcjonalność posiada terminal Verifone, który posiada w swojej ofercie firma Zamowterminal.pl

Banki w Polsce niechętnie wydają karty pozbawione modułu NFC dając jednocześnie możliwość zablokowania tej funkcji.

 

 

 

 

Dodaj komentarz