Jak działa płatność zbliżeniowa?

 

To szybkie i wygodne płatności. Nie raz w sklepie można zauważyć osobę, która zamiast gotówki albo karty wyciąga telefon lub kartę i przykłada ją do terminala płacąc za produkt. Ale co to takiego jest ta płatność zbliżeniowa?

 

Płatności zbliżeniowe PayPass i PayWave

Wygoda płatności zbliżeniowe polega na tym, że zamiast wsadzania lub przeciągnięcia karty w czytnik, wystarczy ją do niego zbliżyć na odległość ok 5 cm. Transakcji do kwoty 50 zł nie trzeba potwierdzać pinem. Gdy ta jednak przekroczy tę kwotę na terminalu pojawi się stosowna prośba o podanie pinu. Tego typu forma płatności zyskała w ostatnich latach tak na popularności, że w 2015 roku  ponad 55% transakcji to płatności zbliżeniowe, a liczba transakcji przekroczyła 1 miliard.

 

Karty zbliżeniowe PayPass wydaje VISA, która przeważnie używa autoryzacji online. To oznacza, że w momencie dokonania zakupu, kwota jest blokowana na koncie w ciągu kilku sekund. Tak samo jeżeli kwota na rachunku jest mniejsza od należnej, do transakcji nie dojdzie.

Karty PayWave MasterCard używają autoryzacji offilne, która nie wymaga połączenia z serwerem w momencie zakupu. Przy użyciu tej karty do transakcji dojdzie nawet wtedy, gdy terminal nie będzie podłączony do sieci z różnych powodów. Skutkiem tego jest to, że środki mogą być księgowane na koncie dopiero po pewnym czasie. RNFC - Near field communication / contactless paymentsodzi to pewne niebezpieczeństwo, że zaczniemy wydawać pieniądze, których już nie mamy na koncie. Natomiast w przypadku kradzieży karty, sprawca może wypłacać zbliżeniowo pieniądze offline, o czym dowiemy się dopiero po pewnym czasie.

 

Dzisiejsze smartfony oferują płatności zbliżeniowe poprzez wbudowany moduł NFC. Aby płacić telefonem należy spełnić dwa warunki: posiadać telefon wyposażony w antenę NFC, oraz kartę SIM NFC.

Nie każdy bank oraz operator w Polsce oferuje taką usługę, dlatego należy się skontaktować z konsultantem w celu zaczerpnięcia więcej informacji.

Alternatywą jest posiadanie naklejki zbliżeniowej, którą można zamówić w banku. Taka naklejka jest ona niewielkich rozmiarów i można ją przykleić na telefon, do portfela lub na inną rzecz, którą zawsze ze sobą nosimy. Naklejka posiada własny pin i podobnie jak karta wymaga ona jego podania, gdy transakcja szacuje na więcej niż 50 zł.

 

Bezpieczeństwo

Wiele się mówi o bezpieczeństwie płatności zbliżeniowych. Oliwy do ognia dodaje fakt, że Polska jest jednym z czołowych krajów, gdzie takie płatności są stosowane. Głownie z tego powodu, że banki innych kart nie chcą wydawać.

Na szczęście płatności zbliżeniowe posiadają stosowne zabezpieczenia.

  • Płatność działa tylko kilka centymetrów od terminala, więc nie ma możliwości przypadkowej zapłaty za cudzy towar.
  • Karta zadziała tylko raz, następnie kilka sekund trzeba poczekać, co eliminuje problem przypadkowej zapłaty dwa razy za ten sam produkt.
  • Każda płatność powyżej 50 zł musi być potwierdzona pinem, można też ustawić osobne limity dzienne dla karty.
  • W przypadku zeskanowania karty lub próby, systemy bankowe są na tyle zaawansowane, że mogą automatycznie zablokować kartę i poinformować o tym fakcie klienta.
  • Nie można też zeskanować karty, by wydrukować nową bez specjalnego klucza znajdującego się w mikroprocesorze karty.
  • Każdy bank oferuje również ubezpieczenie karty od nieautoryzowanego użycia, zgubienia lub zniszczenia.

 

Dodaj komentarz