Firma kurierska czy poczta? Gdy zależy na czasie i bezpieczeństwie

list ze znaczkiem

 

 

Kiedy chcemy wysłać przesyłkę, sugerujemy się przede wszystkim ceną i jakością oferowanych usług. Stajemy wówczas przed dylematem: tradycyjna poczta czy coraz bardziej popularne firmy kurierskie? Która opcja jest korzystniejsza z punktu widzenia klienta?

 

Kolejki, kolejki i bałagan

Znakiem rozpoznawczym Poczty Polskiej są długie kolejki, w których klient zazwyczaj traci czas i cierpliwość. Kiedy w końcu uda mu się wysłać przesyłkę, rozpoczyna się nerwowe oczekiwanie na jej dostarczenie do adresata. Nierzadko proces ten trwa dłużej, niż byśmy chcieli. A paczka nie tylko przychodzi po upływie terminu, ale i czasem należy ją osobiście odebrać na poczcie. Zdarzały się sytuacje, w których przesyłki były gubione czy otwierane przez pracowników poczty w celu dodania lub zabrania ich zawartości. Ponadto poczta polska nie oferuje możliwości monitorowania paczek – poza przesyłkami rejestrowanymi, których monitoring dostępny jest tylko w Internecie.

 

Szybciej i bezpieczniej – usługi kurierskie

Coraz prężniej rozwijają się w Polsce usługi kurierskie i stale rośnie liczba firm kurierskich. Niewątpliwie jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jedną z nich jest szybkość dostarczenia przesyłki (już następnego dnia od wysłania). Firmy kurierskie oferują stały monitoring paczki przy pomocy aplikacji mobilnych. W mniejszym stopniu niż na poczcie dochodzi do zgubienia czy uszkodzenia przesyłki. Kolejnym plusem jest to, że kurier przynosi paczkę pod nasze drzwi. Nie musimy więc zastanawiać się, czy zdołamy ją przenieść do domu. Gdybyśmy przebywali poza miejscem zamieszkania, kurier przyjedzie kolejny raz. W podobnej sytuacji listonosz zostawiłby nam awizo i sami musielibyśmy iść na pocztę. Sporym ułatwieniem jest również poinformowanie odbiorcy przez firmę kurierską o godzinie dostarczenia przesyłki poprzez wiadomość SMS czy e-mail.

kurier z paczką

Nie zawsze jest kolorowo

Plusy korzystania z usług firm kurierskich bez wątpienia sprzyjają coraz powszechniejszej rezygnacji z tradycyjnej poczty. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest wolne od wad. Teoretycznie kurier ma obowiązek przyjechać o umówionej godzinie i dostarczyć przesyłkę pod same drzwi. Mimo to odmowa wniesienia paczki czy doręczenie jej o nieodpowiedniej godzinie nie należą do rzadkości. Znane są historie, w których paczki trafiały do adresatów po przebyciu długiej drogi po Polsce. Kurier może też zostawić zawiadomienie o nadejściu paczki i możliwości jej odebrania w wyznaczonym miejscu.

 

Co się opłaca?

Firmy kurierskie nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Często zapłacimy za nie tylko trochę drożej, niż za podobne usługi oferowane przez pocztę. Warto jednak sprawdzać i porównywać ceny za wynajęcie kuriera, i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Cena usługi zależy między innymi od wagi czy rozmiaru przesyłki. Nie zaszkodzi też zapoznać się z opiniami na temat konkretnej firmy. Najlepiej jest sprawdzić samemu, która opcja jest korzystniejsza.

 

Wydaje się, że – mimo wspomnianych wad – lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kuriera niż skorzystanie z tradycyjnej opcji wysyłki paczki za pośrednictwem poczty, przede wszystkim dlatego, że nie będziemy musieli stać w długiej kolejce do okienka. Kurier przyjedzie pod wskazany adres i zabierze przesyłkę. Możemy być pewni, że paczka zostanie dostarczona adresatowi w określonym terminie. Odbiorca zostanie poinformowany o godzinie przyjazdu kuriera. Jeśli chcemy szybko i bezpiecznie dostarczyć lub otrzymać przesyłkę wybierzmy sprawdzoną firmę kurierską, która oszczędzi nam sporo nerwów i stresu.

 

Dodaj komentarz