Co to jest inwentaryzacja i do czego służy?

 

Większości przedsiębiorców pojęcie inwentaryzacji nie jest obce. Bez względu na wielkość firmy czy jej formę prawną przychodzi moment, w którym niezbędne staje się dokonanie spisu majątku. Urządzenia, surowce, produkty gotowe czy wyposażenie biura zgodnie z obowiązującymi przepisami trzeba systematycznie przeliczać oraz skrupulatnie wyceniać. Inwentaryzacja to także istotny element dobrego zarządzania, bo ściśle określone pasywa i aktywa firmy są podstawą trafnych decyzji biznesowych oraz kontroli pracowników. Czy da się to zrobić ręcznie, czy konieczny będzie program do inwentaryzacji?

Pradawny chaos

Część z Was zapewne pamięta zamknięte sklepy z wielkim napisem „Remanent” i obraz człowieka w podszewkowych zarękawkach, który w zeszycie spisuje artykuły. Niektórym spis z natury kojarzy się z chaosem, jaki powstawał w biurze, w którym mozolnie oklejano maleńkimi karteczkami z numerami inwentarzowymi krzesła, stoły czy aparaty telefoniczne. Po jakimś czasie znów przerwa, bo pracownicy odpowiedzialni za środki trwałe prosili (nie zawsze grzecznie), by wstać od biurka, bo oni muszą odwrócić do góry nogami nasze krzesło i sprawdzić czy ono posiada karteczkę z numerem. Potem pracownicy całymi godzinami, z odręcznego spisu tworzyli tabele niezbędne do rozliczenia roku podatkowego. To już oczywiście historia.

Dzisiaj można skorzystać z wielu programów do fakturowania http://www.reset2.pl/oferta/standard/r2faktury/specyfikacja/magazyn

Łatwiej, szybciej, precyzyjniej dzięki programowi do inwentaryzacji

przeprowadzanie inwentaryzacji w sklepie

Na szczęście pań i panów w zarękawkach już nie ma. Każdy przedsiębiorca może obowiązki wobec ustaw rozliczeniowo-podatkowych wypełnić zdecydowanie ekonomiczniej, korzystając z programu do inwentaryzacji. Nowoczesne rozwiązanie informatyczne, jakim jest oprogramowanie służące do inwentaryzacji, powoduje, że zarządzanie majątkiem firmy czy instytucji staje się prostsze. Oszczędność czasu wydaje się oczywista, ale pomyślcie o ograniczeniu kosztów pracowniczych. Korzystając z dodatkowych urządzeń i programu do inwentaryzacji całego spisu z natury może dokonać jeden pracownik, a w wielkich przedsiębiorstwach co najwyżej kilka osób. Co istotne nie muszą to być wysoko kwalifikowani (a więc i wynagradzani) księgowi. Dobry program do inwentaryzacji ma łatwy w obsłudze, intuicyjny interfejs, więc z powodzeniem posłuży się nim każdy. Nie do przecenienia jest, że oprogramowanie wspomagające inwentaryzację jest stale aktualizowane, co eliminuje niebezpieczeństwo popełniania błędów wynikających ze zmieniających się przepisów podatkowych.

Ni2e tylko dla fiskusa

Kontrola majątku firmy czy przedsiębiorstwa to także jeden z niezbędnych elementów bezpiecznego biznesu. Mając stosowne oprogramowanie, w każdej chwili, częściej niż wymagają tego przepisy, możecie sprawdzić stan posiadania. Łatwo otrzymacie wykaz nadwyżek czy niedoborów i na bieżąco będziecie mieli wgląd w rzeczywisty bilans. Nie bez znaczenia jest także szybkie wskazanie winnych ewentualnych zaniedbań. Program do inwentaryzacji zwyczajnie ułatwia utrzymanie porządku w firmie.
 

 

Dodaj komentarz