Jak unikać bólu pleców przy komputerze?

W dzisiejszej rzeczywistości wszyscy, którzy nie pracują fizycznie, pracują w pozycji siedzącej, przy komputerach co najmniej kilka godzin dziennie. I niestety, nieuchronnie prowadzi to do bólu pleców, czyli kręgosłupa, ponieważ nasze ciała nie są przystosowane do zajmowania takiej pozycji przez dłuższy czas. Można sobie jednak w pewien sposób ulżyć. Przede wszystkim pamiętając o odpowiednio wyprofilowanym krześle, ale też o przerwach, ćwiczeniach i być może spotkaniach z fizjoterapeutą.

Prawidłowa pozycja to podstawa

Właściwa pozycja przy biurku, na krześle biurowym, to tzw. litera S: plecy wyprostowane, między tułowiem, a udami zgięcie pod kątem 90°, ten sam kąt na zgięciu w kolanach. Gdy stopy leżą płasko na podłodze, wszystkie kąty, które tworzy ciało powinny być proste. Zwróć więc koniecznie uwagę na zgięcia i kąty między: stopami a łydkami, udami a łydkami, udami a tułowiem. Czy krzesło może nam w tym pomóc? Trochę tak. Siedzisko powinno być głębokie na tyle, by podpierało co najmniej ¾ ud, a jego wysokość powinna być regulowana tak, by móc postawić płasko stopy na ziemi, podczas gdy pośladki i uda siedzą wygodnie. Warto mieć też podłokietniki, ponieważ pozwalają na mniejsze napięcie mięśni pleców i odciążenie kręgosłupa dzięki oparciu dla ciężaru ramion. Kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa kręgosłupa może też okazać się oparcie – najlepiej, jeśli jest regulowane i ma zagłówek. Ważnym jego elementem jest tez podparcie w części lędźwiowej. Jeśli tylko czujesz tu jakikolwiek dyskomfort, warto skorzystać ze specjalnej podpórki pod plecy.

Przerwy i ćwiczenia

Zrobienie sobie co godzinę lub przynajmniej co dwie godziny kwadransa przerwy też może mieć zbawienny wpływ i to nie tylko na kręgosłup, ale i na wzrok czy krążenie krwi. Przerwa nie oznacza jednak, że możesz zgiąć się nad komórką trzymaną w ręce. Koniecznie wstań, przejdź się, spójrz przez okno – w dal, dla komfortu oczu, a potem weź kilka głębokich wdechów i wydechów. Dobrze byłoby wykonać kilka ćwiczeń. Mogą to być przysiady, które pobudzają wszystkie grupy mięśni i całe ciało, zrób też kilka skłonów i przerostów: stan na rozstawionych na szerokość barków nogach, chwyć się w pasie i spróbuj odgiąć jak najmocniej w tył – rob to wolno i oddychając. W ten sposób odciążysz, choć na chwilę, tę część kręgosłupa, na którą jest największy nacisk w pozycji siedzącej.

Spotkanie z fizjoterapeutą i profilaktyka

Gdy ból staje się nie do zniesienia możesz oczywiście wspomóc się lekami, najlepiej takimi zapisanymi przez lekarza, rozluźniającymi mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Mają one jednak tę wadę, że na tyle rozluźniają całe ciało, że skupienie się na pracy nie będzie możliwe. Warto wtedy pójść do fizjoterapeuty. Wskazać mu obolałe miejsca, a on rozmasuje je efektywnie i profesjonalnie. Masaż poprawia ukrwienie w obolałych, stwardniałych już mięśniach, rozluźnia je i ból ustaje niemal natychmiast. Może się okazać, że będziesz potrzebować kilku masaży, ale z pewnością będą one pomocne.

Tymczasem zadbaj też o profilaktykę – chodź na spacery, pływaj przynajmniej raz w tygodniu – każda aktywność fizyczna wzmocni twoje mięśnie i sprawi, że praca przy komputerze nie będzie już tylko bólem.

 

Dodaj komentarz