Jak zarządzać małą i średnią firmą?

biuro-firma

Każdy, kto ma swoją, choćby bardzo małą firmę potwierdzi, że formalności związane z jej prowadzeniem zajmują bardzo dużo czasu. Ułatwieniem jest oprogramowanie do zarzadzania firmą, którego wybór jest bardzo duży. Możemy korzystać zarówno z klasycznych programów desktopowych, jak i z nowoczesnych aplikacji sieciowych uruchamianych w przeglądarce internetowej. Jak prowadzić małą i średnią firmę? Jakie programy wybrać?

Jakie pogramy są przydatne?

Oprogramowanie do zarządzania firmą to duże udogodnienie w prowadzeniu własnej działalności. Wiedząc, że dokumentacja jest w idealnym stanie, możemy skupić się ma pomnażaniu dochodów. W każdej firmie przyda się prosty program do fakturowania. Jeden z podstawowych programów pozwala na zdefiniowanie kont dla wielu użytkowników oraz ma opcję instalacji programu na kilku stanowiskach komputerowych, co jest bardzo ważne, gdy prowadzimy sklep. Dzięki temu kilka osób może jednocześnie wystawiać faktury, co przyspiesza pracę. Aplikacja obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych za pomocą smartfonu. Taki program może pobrać w wersji darmowej, co pozwala na wystawienie wystawić do 15 faktur i 15 rachunków miesięcznie. Inny darmowy program umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Ta ostatnia wykorzystywana jest m.in. przez właścicieli komisów samochodowych i osoby handlujące telefonami komórkowymi. Dodatkowe funkcje programu to proste narzędzia do analiz (zestawienia, raporty), moduł kalendarza oraz moduł CRM do gromadzenia informacji o kontaktach z klientami.

Wybieramy program księgowy

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność przeznaczony jest program, który pomoże samodzielnie poprowadzić księgowość firmy. Nie jest to trudne, gdyż na podstawie wpisów w Księdze Przychodów i Rozchodów, program automatycznie wyliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Ma wbudowane rejestry sprzedaży i zakupów VAT, moduł fakturowania z opcją wystawiania dokumentów sprzedaży w języku angielskim i niemieckim oraz narzędzia do rejestrowania przebiegu pojazdów i wyposażenia firmy. W tego typu oprogramowaniu do zarządzania firmą można także stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Do tego programu dołączony jest także program magazynowy, który umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług. Moduł ten pozwala na śledzenie stanów magazynowych, przeglądanie historii przyjęć i wydań oraz określenie stanu magazynowego.

Dodaj komentarz