Przed zakupem nowego laptopa – co wiedzieć

Komputery staja się nie tylko coraz szybsze, ale również bogatsze w nowe funkcjonalności. Rozwijają się tak szybko, że dwuletnie laptopy często posiadają już przestarzałą architekturę i nie są kompatybilne z najnowszymi technologiami. Z drugiej strony najtańsze modele nie dorównują tym starszym z wyższej półki. Dlatego decydując się na zakup nowego komputera, branie pod uwagę daty wyposzczenia na rynek, ceny i wyglądy mija się z celem. Poza tak oczywistymi parametrami równoważna jest funkcjonalność laptopa.

 

 

Połącz się z innymi urządzeniami

Niekiedy najdroższe komputery (chodzi przede wszystkim o Apple) są pozbawione najbardziej podstawowych elementów, jak złącza pozwalające połączyć się z innym akcesorium lub urządzeniem. Dlatego istotne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy notebook będzie miał taka możliwość.

Laptop powinien posiadać jedno wyjście HDMI, które pozwoli na udostępnienie obrazu na telewizor lub monitor. Temu drugiemu wystarczy też wyjścia DVI (bez dźwięku), aby móc rozszerzyć obszar roboczy na dwa urządzenia. Możliwość połączenia komputera z telewizorem przy użyciu kabla HDMI jest jedynym rozwiązaniem dla starszych modeli TV, które nie posiadały jeszcze WiFi.

 

Dla największej wygodny komputer powinien posiadać przynajmniej 3 złącza USB 2.0 i jedno 3.1, które jest dwudziestokrotnie szybsze od starej generacji. Tego typu złącza umożliwiają podłączenie myszki, klawiatury, pen drive’a czy dysku zewnętrznego, by wykonać kopię zapasową. 3.1 zapewni szybki przesył danych pomiędzy dwoma urządzeniami. Warto też poszukać modelu z wyjściem USB typu C, które powoli staje się standardem w telefonach komórkowych.

Zwykłe porty USB są innego rozmiaru, więc nie posiadając tego złącza konieczny będzie zakup drogiej przejściówki, która jedynie spowolni transfer danych.

komputer laptop

Klawiatura

Klawiatura jest istotnym elementem w komputerze, który jest często pomijany przy zakupie.

Może być ona różnie wyprofilowana, w zależności dla jakiego typu konsumenta została wyprodukowana.  Jedna będzie miała klawisze bardziej płaskie, a druga wysoko odstające, najczęściej wybierana przez graczy.

Najwięcej jednak na rynku jest komputerów z notebookowa klawiaturą (czyt. płaską). Możliwość jej podświetlenia jest bardzo wygodna, nie jest to najważniejsze. Współczesne notebooki bardzo często wymagając całego rozkręcenia, aby móc wymienić lub wyczyścić klawiaturę. Aby unikać ewentualnych problemów w przyszłości, lepiej kupić komputer z możliwością prostej wymiany klawiatury. Klawiatura, jako element bardzo mocno eksploatowany wymaga częstego czyszczenia, co bez możliwości łatwego odczepienia musi skończyć się wizytą w serwisie, aby nie utracić gwarancji.,

 

Bateria

Podobnie jak klawiatura, tak i sytuacja z bateria przedstawia się podobnie. Trend na coraz lżejsze i smuklejsze komputery ma swoje skutki uboczne. Wszystkie elementy są ze sobą sprasowane i umieszczone we wnętrzu obudowy. Otwarcie jej bardzo często kończy się utratą gwarancji.

Bateria ma tendencję do coraz krótszej pracy z każdym cyklem. Pod wpływem wady fabrycznej lub niewłaściwego użytkowania może się ona przegrzać i spuchnąć nie tylko mogąc uszkodzić sprzęt, ale też stworzyć zagrożenie zdrowia.

Pamiętaj, że Ilość cykli baterii jest ograniczona. Jeżeli bateria ma żywotność 1000 cykli, oznacza to, że można ją naładować od 0 do pełna 1000 razy. Po tym czasie traci swoje właściwości i działa krócej.

Szukaj komputera z wyciąganą baterią. Podczas podłączenia d prądu można ją wyciągnąć przedłużając jej żywotność. Gdy ulegnie uszkodzeniu można kupić zamiennik. W przeciwnym razie będzie czekać kosztowny serwis, który wymieni baterię na nową, ale za opłatą. U wielu producentów baterii ma tylko 6 miesięcy gwarancji.

 

Dodaj komentarz