Terminal płatniczy – z abonamentem czy bez?

Czy abonament w przypadku terminala płatniczego się sprawdzi?  A może lepiej zapłacić więcej i nie wiązać się umową? Dla kogo jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Jakie są różnice w ofercie?

W przypadku oferty abonamentowej umowa jest zawierana na czas nieokreślony lub określony z opcją przedłużenia. Wybierając abonament nie poniesiemy opłat za terminal płatniczy lub kwota ta będzie symboliczna. Jednak abonament nie zwalnia nas z prowizji od każdej transakcji, która nie różni się od tej bez abonamentu. Jako zalety terminali POS można wymienić możliwość drukowania potwierdzenia oraz jego większe rozmiary, co przekłada się na wygodę użytkowania. Są one także bardziej solidne, przez co mogą posłużyć nam dłużej.

Terminale mPOS to urządzania przenośne stworzone do współpracy ze smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi. Oczywiście akceptują najpopularniejsze karty płatnicze w Polsce. Ze względu na niskie koszty eksploatacji jest to opcja dla przedsiębiorców, którzy nie są zainteresowani wiążącą umową. Czeka nas jednak  wtedy większa opłata za terminal, którego cena może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych.  Terminale mPOS są mniejsze od zwykłych terminali, oraz obsługują płatności smartfonem po zainstalowaniu na nim dedykowanej aplikacji.

Kiedy warto podpisać umowę, a kiedy nie?

WszysPOS and credit cardstko zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Terminale mPOS idealnie nadają się do małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą mieć problemy z wypracowaniem satysfakcjonującego dochodu. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i brak umowy świetnie sprawdzają się w miejscach sezonowych i tam, gdzie nie wypada, aby klient musiał podchodzić do kasy (np. gastronomia i handel obnośny).

Terminale stacjonarne POS znajdą miejsce w firmach z pewną pozycją na rynku, bez problemu osiągające zysk, który pokryje wszystkie koszty wynikające z posiadania terminala płatniczego. Instalacja urządzenia zazwyczaj przechodzi na koszt operatora.

 

Uwaga na kruczki!

Decydując się na umowę abonamentową koniecznie trzeba zwrócić uwagę na elementy nie objęte cykliczną opłatą. Do najczęściej występujących należą: karta SIM, opłaty za utrzymanie w systemie, koszty fakturowania, oraz koszt minimalnego obrotu. Należy także wziąć pod uwagę koszty przesyłu danych. Równie ważny jest sposób rozliczania prowizji od transakcji, a te mogą być dwojakie. W oparciu o procent, albo  procent + stała opłata groszowa.

Jeżeli nasza firma oferuje usługi o drobnych kwotach, bardziej opłacalna będzie procentowa opcja prowizji. Jednak już w większych sklepach, gdzie jedna transakcja może wynieść kilka tysięcy złotych, bardziej korzystnym będzie wybór mniejszej prowizji z opłatą groszową.

Aby wyliczyć korzyść można posłużyć się wzorem:

wynik2

Gdzie:

X = Cena towaru lub usługi

P = Prowizja

G = opłata Groszowa

W = Wynik

 

Dodaj komentarz