Jak zadbać o bezpieczeństwo w pracy? Niezbędne wyposażenie w biurze

 

Właściciele firm coraz częściej dbają o kompleksowe wyposażenie pracowniczej kuchni oraz miejsc do pracy, zapominają jednak o przedmiocie, którego absolutnie nie może zabraknąć. Apteczka w biurze jest niezbędna, ponieważ pozwoli nam uchronić pracowników przed utratą zdrowia, a nawet życia oraz zminimalizować skutki wypadku podczas pracy.  

Wypadki w pracy biurowej

Przyjęło się sądzić, że wypadki zdarzają się tylko na placu budowy lub w wielkich fabrykach zatrudniających setki pracowników fizycznych, którzy obsługują skomplikowane maszyny. Nic bardziej mylnego! Praca biurowa również niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia lub uszkodzenia ciała. Wystarczy niefortunny upadek ze schodów, porażenie prądem podczas naprawy sprzętu biurowego lub omdlenie, by konieczne stało się udzielenie pierwszej pomocy.

W przypadku skaleczeń lub poważnych złamań otwartych niezbędne będzie odkażenie rany oraz powstrzymanie upływu krwi za pomocą bandaża lub plastrów, które powinniśmy udostępnić pracownikom. Apteczka w biurze musi również zawierać maseczkę do oddychania, bez której wiele osób nie będzie w stanie przełamać bariery psychologicznej i przeprowadzić sztucznego oddychania nawet wtedy, gdy jego wykonanie będzie konieczne. Podobna sytuacja dotyczy też obficie krwawiącej rany, której opatrzenie może być utrudnione, jeżeli pracownicy nie będą mieli dostępu do gumowych rękawiczek. To nie wszystko. Pracownicy biur są często narażeni na duży stres, który może doprowadzić do powstania zawału serca. Jeżeli już do niego dojdzie, niezbędne będzie podanie leków tj. aspiryna lub polopiryna, które również powinniśmy na stałe umieścić w apteczce.

Jak wyposażyć apteczkę?

mężczyzna z kaskiem

Ważne jest, aby wyposażyć miejsce pracy w odpowiednia apteczkę, zakupując ją np. tutaj http://www.pasazbiurowy.pl/apteczki-szafki-na-klucze-13205-k  Zapewnienie pracownikom dostępu do apteczki jest obowiązkiem pracodawcy, który wynika z kodeksu pracy, a brak apteczki w biurze jest traktowany jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Choć prawo jednoznacznie nakazuje wyposażenie biura w artykuły niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy, to w praktyce zawartość apteczki może być różna. Pamiętajmy o tym, by znalazły się w niej zawsze m.in.: opatrunki, plastry, chusty, ustniki do sztucznego oddychania, jednorazowe rękawiczki oraz chusteczki dezynfekujące. W niektórych firmach apteczka w biurze zawiera też leki przeciwbólowe, choć ich obecność jest dość kontrowersyjna i często kwestionowana przez BHP-owców.

Zadbanie o bezpieczeństwo w miejscu pracy nie będzie możliwe bez zapewnienia pracownikom dostępu do dobrze wyposażonej apteczki. Dzięki niej ograniczymy ryzyko utraty zdrowia lub życia podwładnych oraz unikniemy problemów o charakterze prawnym.

Dodaj komentarz